13 Kasım 2013 Çarşamba

Avon Kozmetik'in mailime cevabı...!Ben Avon ürünlerini kullanmayı bırakalı bir sene kadar oluyor... Yine de teyit amaçlı bir mail atmak istedim...Yaklaşık beş gün kadar oluyor sanırım Avon Kozmetik'e mail göndereli...
Geri dönüş yapmış olmaları pek alışık olduğum bir durum değil açıkçası...

Gelen maili okumanız kolay olsun diye sadece fontunu değiştirerek aynen paylaşıyorum:


"Urunlerimize gosterdiginiz ilgi ve duyarliliga tesekkur ederiz.

Avon Kozmetik olarak, kendimizi sadece guvenli urunler satmaya, kozmetik urunlerimizde yalnizca guvenli icerik maddeleri kullanmaya ve Avon urunlerinin satildigi her ulkedeki gecerli yonetmeliklere uymaya adadik. Bu adanmislik cercevesinde, hayvan sagligina da oldukca saygi gostermekteyiz.

20 yil once – 2 Haziran 1989 – Avon, harici laboratuarlarda yapilan testler de dahil olmak uzere, urunleri ile ilgili olarak hayvanlar uzerinde yapilan tum testleri sonlandirma taahhudunde bulunmustur. Avon, hayvanlar uzerinde test yapmaya son veren dunyadaki ilk buyuk kozmetik sirketidir.

Avon yeni test alternatifleri belirlemek ve gelistirmek amaciyla diger kozmetik sirketleri ve harici organizasyonlar ile calisarak, 1980’lerden bu yana alternatif test yontemlerinin gelistirilmesinde ve uygulanmasinda aktif rol oynamaktadir. Avon Urun Guvenligi ve Butunlugu Baskan Vekili, dunya capinda 'hayvan disi' yontemlerin gelistirilmesine kendini adamis ve test kurulusu olan ''The Institute of In Vitro Sciences, Inc.'' bunyesinde Bilimsel Danisma Kurulunda gorev yapmaktadir.

125 yildir urun guvenligi konusunda gostermis oldugumuz hassasiyet ve cabalarimiz 1993 yilinda, Hayat Bilimlerinde (Eğitim, Araştırma ve Test) Alternatiflerin ve Hayvanlarin Kullanilmasina iliskin Dunya Kongresinde takdir edilmis olup guvenlik degerlendirmesi icin alternatif testler kullanimina bagliligindan dolayi ABD’deki Johns Hopkins Universitesi, Hayvanlar Uzerinde Yapilan Testlere Alternatifler Merkezi tarafindan Takdir Belgesi verilmistir. 

Yasalarin gerektirdigi haller disinda, Avon herhangi bir urun veya ham maddeye iliskin olarak hayvanlar uzerinde test yapmamakta ve Avon icin uretilen ham madde ve bitmis urun tedarikcilerinin Avon adina hayvanlar uzerinde testler yapmasini talep etmemektedir. Yasalarin gerektirmesi halinde, devlet saglik veya tibbi makamlarinin istegi uzerine, Avon oncelikle boyle bir talepte bulunan makami hayvan testleri yapilmadan elde edilmis verileri kabul etmesi yonunde ikna etmeye calisacaktir.  

Avon Kozmetik Urunleri, yaptigi her iste, sattigi her urunde ve sundugu her hizmette hedefledigi en ust kalite duzeyine ulasmak icin calisirken, dogal hayata duyarliligini da daima on planda tutmaktadir.

Bilgilerinize sunar, konuya gostermis oldugunuz hassasiyet icin tesekkur ederiz.

Saygılarımızla,
Avon Kozmetik Ürünleri"


Altını çizdiğim paragraf beni hayal kırıklığına uğratmaya yetti bile... 
Evet Avon deney yapmadığını ve buna karşı olduğunu söylüyor, in vitro çalışmalara destek olduğunu da belirtmiş; buraya kadar mükemmel...

Ama "yasaların gerektirdiği haller dışında" ifadesi bütün bu söylediklerinin içini boşaltıyor...
Öncelikle yasa gereği "hayvan deneyi" yapacaklarını söylüyorlarsa(Çin Hükümeti gibi), o ülkeye ürün satmaz, protesto eder, markanın gücünü kullanırsın... İşte o zaman onurlu bir hareket yapmış olursun ve satışlarını arttırırsın... Zaten büyük markalar bu şekilde baskı kursalar, yasalarda değişecektir...

Hepimizin bildiği gibi içinde bulunduğumuz sistem maalesef para üzerine kurulu...Yasaları değiştirecek güce sadece sistemi elinde tutan markalar, kuruluşlar, holdingler yani para hakim!
Sistem bunlar üzerinden döndüğü için tüketicinin gücü sandığımızdan da önemlidir...

Bizler satın almayacağız ki markalar şöyle bir silkinsin, kendine gelsin...!

Özetle ben Avon kullanmayı reddediyorum ve eskiden satın alabilmek için temsilci temsilci dolanırken, artık kesinlikle almıyorum...!

Umarım bilgilendirici olmuşumdur...

Sevgilerimle...:)

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder